مهم‌ترین مواد پروتئین‌دار

  تبلیغات

مهم‌ترین مواد پروتئین‌دار

    1391/04/12


بعد از گوشت و فرآورده‌های گوشتی که آشناترین مواد غذایی پروتئین‌دار محسوب می‌شوند. مهمترین منابع پروتئین عبارتند از شیر و لبنیات، تخم‌مرغ، حبوبات، مغز بعضی از دانه‌های گیاهی، غلات و فرآورده‌های آردی و بالاخره بعضی از سبزی‌ها و صیفی‌ها.

تخم‌مرغ و لبنیات برای کسانی که از خوردن گوشت دست می‌کشند، شیر و تخم‌مرغ بهترین منبع تأمین پروتئین بدن است. اگر بنا باشد از این دو رده مواد غذایی نیز محروم بمانیم کار پروتئین‌گیری مشکل‌تر می‌شود. پیش از این گفتیم که کیفیت پروتئین‌های موجود در تخم‌مرغ به علت نزدیکی ساخت آنها با پروتئین‌های بدن انسان خیلی بالاست، آنقدر بالا که دانشمندان برای اندازه‌گیری کیفیت سایر پروتئین‌ها، آنها را با پروتئین‌های تخم‌مرغ مقایسه می‌کنند. یک تخم‌مرغ متوسط (به وزن 50 گرم) دارای 6 گرم پروتئین است که تمام این 6 گرم کم و بیش قابل جذب است. شیر و فرآورده‌های لبنی چون ماست و پنیر نیز در پروتئین‌رسانی بسیار کارساز هستند. در 100 گرم شیر 7/3 گرم پروتئین وجود دارد که 3 گرم آن قابل جذب است. در ماست کم چربی نیز ارقام کم و بیش در همین حدود است (3/3 گرم و 7/2 گرم). ولی در پنیر که مواد پروتئینی شیر متمرکز می‌شوند ارقام بالا می‌رود. در 100 گرم پنیر روستایی (لور) 17 گرم پروتئین وجود دارد که 13 گرم آن قابل جذب است. در همان مقدار پنیر سفید موجودی پروتئین 5/22 گرم است و در پنیر هلندی پروتئین موجود در 100 گرم در حدود 28 گرم است. در کشک خشک شاهد یکی از بالاترین تمرکز پروتئین در فرآورده‌های دامی هستیم، یعنی نزدیک به 55 درصد.

حبوبات که به عنوان یک خانواده در زبان فارسی «بنشن» هم خوانده می‌شوند و در اساس عبارتند از نخود و لوبیا و باقلا و ماش و عدس. از نظر مقدار پروتئین موجود در آنها خانواده پر برکتی هستند ولی ضریب جذب پروتئین در آنها روی هم رفته پایین است. بهترین حبوبات، لوبیای سویا (لوبیای چیتی یا ژاپنی) است که متأسفانه در ایران هنوز به فراوانی کشت نمی‌شود. ضریب جذب آن 61 است و موجودی پروتئین آن 34 درصد. بعد ماش است با ضریب 57 و موجودی پروتئین 24 درصد. بعد باقلاست با ضریب جذب 48 موجودی پروتئین 26 درصد، نخود فرنگی، لوبیای قرمز و نخود در رده‌های بعدی هستند. با عدس و لوبیای سفید به پایین جدول می‌رسیم. ضریب جذب پروتئین عدس تنها 30 درصد است و موجودی پروتئین آن 22 درصد است.

مغز میوه‌ها و دانه‌ها بیخود نیست که اعضای این خانواده نیز در بازار عزیزند. بشر از دیرباز به ارزش غذایی پسته و گردو و بادام و حتی تخمه ظاهراً بی‌مقدار کدو و هندوانه پی برده بود. بسیاری از اینگونه تخمها علاوه بر پروتئین، حاوی مقدار قابل توجهی چربی هستند. تخم کدو از 32 درصد پروتئین درست شده و ضریب جذب آن در حدود 60 سات. تخم آفتابگردان 25 درصد پروتئین دارد و ضریب جذب آن 85 است. بادام زمینی (پسته زمینی) موجودی پروتئینش اندکی بیشتر است (28 درصد) ولی ضریب جذب آن افت قابل توجهی دارد (43 درصد). بعد نوبت به تخم کنجد می‌رسد (نزدیک به 18 درصد موجودی پروتئین و ضریب جذب 53) که به هر دو صورت بوداده و کوبیده (ارده) قابل مصرف است. پسته و گردو هر دو از نظر جذب مساوی‌اند (حدود 50) ولی موجودی پروتئین گردو (21 درصد) از موجودی پروتئین پسته (17 درصد) بیشتر است.

غلات مهمترین اعضای این خانواده عبارتند از گندم و جو و ذرت و برنج که هر چند در بالاترین رده مواد پروتئین‌دار قرار ندارند ولی با توجه به بهای فرآورده‌های آنها (مثلاً نان) در بازار از با صرفه‌ترین منابع تهیه پروتئین محسوب می‌شوند. ضریب جذب پروتئین این مواد نسبتاً بالاست (حدود 60 تا 70 درصد) ولی مقدار پروتئین موجود در آنها چشمگیر نیست. مثلاً در یکصد گرم گندم اندکی بیش از 15 گرم پروتئین وجود دارد. در آرد موجودی پروتئین اندکی کاهش می‌یابد (3/13 گرم در 100 گرم). در یکصد گرم نان مقدار پروتئین موجود نزدیک به 9 گرم است که در حدود 5 گرم آن جذب می‌شود. موجودی پروتئین جو و برنج هر دو از گندم کمتر است (به ترتیب 6/9 و 4/6 گرم) ولی یک نکته قابل توجه در این میان آن است که پوسته روی غلات نیز اغلب پروتئین دارد و آرد گندم سبوس نگرفته و برنج سفید نکرده از انواع سفید و سفید کرده خود مقویتر هستند. سپاگتی (رشته فرنگی) نیز که از آرد و گاه تخم‌مرغ درست می‌شود. در حد خود از مواد پروتئین‌دار به شمار می‌رود (5/3 گرم در 100 گرم اسپاگتی پخته) و در یک رژیم غذایی بدون گوشت نباید فراموش شود.

سبزی‌ها و صیفی‌ها سبزی‌ها از پر ویتامین‌ترین مواد غذایی هستند ولی در رده مواد پروتئین‌دار از بهترین مواد محسوب نمی‌شوند. در عین حال ازلحاظ موجودی پروتئین از میوه‌ها جلوترند. در میان سبزی‌هایی که در ایران کشت می‌شوند پروتئین‌دارترین آنها عبارتنداز نخود سبز (6 گرم با ضریب جذب 53)، کلم تکمه‌ای (5 گرم با ضریب جذب کمتر از 60)، ذرت تازه (بلال) (4 گرم با ضریب جذب 72)، قارچ (3 گرم با ضریب جذب 72)، مارچوبه (3 گرم با ضریب جذب کمتر از 60)، گل کلم (3 گرم با ضریب جذب کمتر از 60)، اسفناج (3 گرم با ضریب جذب 50)، جوانه ماش (4 گرم با ضریب جذب 36)، سیب زمینی (2 گرم با ضریب جذب 60)، بامیه (2 گرم با ضریب کمتر از 60) و برگ چغندر (2 گرم با ضریب جذب 50).خرید آنلاین کارت شارژ


    کتاب رازهای جذب دیگران

جذب دیگران

 آیا از بازیچه شدن و مورد سوء استفاده قرار گرفتن خسته شده اید؟آیا گاهی اوقات احساس می کنید کسی به حرف شما توجه نمی کند و یا به اندازه کافی مورد احترام قرار نمی گیرید؟آیا تاکنون دوست داشته اید که کنترل هر مکالمه یا موقعیتی را در دست بگیرید؟شما میتوانید با مطالعه اسرار موجود در این کتاب هر فردی را به هر کاری که دوست دارید وادار کنید و دیگر احساس ناتوانی نکنید!
با مطالعه این کتاب شما به دنیایی وارد می شوید که علم روانشناسی در آن حاکم است و تشخیص دادن نیرنگها،تغییر دادن ذهن افراد یا کنترل کردن موقعیتها با استفاده از دستورالعملهای آسان و یک سری راهکارها و روشهای بسیار ساده امکان پذیر شده است.

              

 
خواندن این مطالب را نیز به شما توصیه میکنیم :مهم‌ترین مواد پروتئین‌دار

مواد پروتئین‌دار

مواد پروتئین‌ی

مواد جایگزین گوشت

مهمترین منابع پروتئین

مقدار پروتئین‌ حبوبات

مقدار پروتئین‌ سبزیجات

مقدار پروتئین‌ تخم مرغ

ممقدار پروتئین‌ شیر

گوشت

بهترین تغذیه

پروتئین مواد غذایی

پروتئین گوشتلطفاً دیدگاه ها ، پرسش ها و تجربیات خود را در مورد مهم‌ترین مواد پروتئین‌دار با ما در میان بگذارید

نام : *
ایمیل : *
دیدگاه : *
   

توییتر از Vine پرده برداشت

مهدی رحمتی از تیم ملی فوتبال کناره‌گیری کرد!

بزرگترین پازل جهان

فناوری جدید باتری با 10 برابر عمر باتری‌های کنونی

چشمتان چند مگاپیکسل است

جسد مجری «ورزش از نگاه‌ دو» در خانه‌اش کشف شد

خوردن گوشت بدن یک دوست برای زنده ماندن در سرما!!

جدول تغییرات ایجاد شده در تیم های لیگ برتر در نقل و انتقالات نیم فصل

شهاب حسینی و نگار جواهریان در "حوض نقاشی"

عکس روز - آقای رئیس جمهور دست به فرمان شد!

عکس - زین الدین زیدان در نقش بابا نوئل!!

طبخ کباب 150 متری در اوکراین

زنی که 11 سال مو های خود را کوتاه نکرده

افزایش بی سابقه قیمت بنزین در آمریکا

فوران آتشفشان اتنا در ایتالیا

سنگ فرش کردن مکانیزه خیابان در هلند

چتری برای حلزون

قروباغه بند انگشتی

اگر جذابم چرا مجرم؟ (قسمت ششم) بررسى "اولوتهاى رابطه"

رژیم های غذایی مبتنی بر گروه خونی - واکسن آنتی ژن

سربازان فرانسه در مالی

خشم مردم کره جنوبی از آزمایش هسته ای کره شمالی