شرایط ذکر و یاد خدا

  تبلیغات

شرایط ذکر و یاد خدا

    1391/02/05


یکی از شرایط ذکر توجه کامل به مذکور است نه به خود ذکر، و نه به الفاظ ذکر، بلکه به حضرت حق تعالی جلّ و عزّ. و به همین خاطر است که برخی از اساتید ذکری را که تجویز می­کنند به عدد به رهرو نمی­دهند، بلکه یا موکول به حال و حوصله و حالت توجه سالک می­کنند، و یا وقت و زمان تعیین می­کنند، مثلا می­ گویند نیم ساعت فلان ذکر را بگو که توجه به عدد، سالک را از توجه به مذکور باز ندارد. سیره و روش علمای اخلاق و عرفان نسبت به یکدیگر فرق می­کند و هر کدام طریقه­ ای خاص در راه رسیدن به حق دارند.


سیره مرحوم آیة الله کشمیری(قدس سره) نسبت به عموم و تلامیذشان فرق می­کرد. هرکس طلب اوراد و ادعیه و توسّلاتی می­ نمود، عنایت می­ کردند. امّا نسبت به خواص دستور تفکر و تعقّل می­دادند و نکات ضعف و قوّت و آثار وصفی و اخروي را متذکّر می­ شدند. بعضی که طریق بعضی عرفا را داشتند خیال می ­کردند استاد فقط ذکر می­دهند، اما اینطور نبود، ایشان همیشه می­ فرمودند: اذکار و ادعیه با شرایط تأثیر می­ گذارد و مراقبه از شرایط لازم آن است و حرف اول را می­زند، چنانکه بارها از مرحوم آیة الله قاضی نقل می­ نمودند.


مرحوم استاد می­ فرمودند: نوع اذکار(از نظر کمّی و کیفی، لفظی و قلبی، زمانی و مکانی، روحی و جسمی، دنیوی و اخروی) تفاوت می­کند و این را برای خواص متذکّر می­شدند. مثلاً بعضی اوراد برای قوی شدن اراده، و بعضی برای رؤیت ارواح و عده­ای برای زیاد شدن رزق، و دسته ای برای توحید و فناء فی الله، و تعدادی برای محبّت می­باشد.


از نظر استاد چون مثلاً برای توحید، بعضی اذکار فقر ظاهری می­ آورد و بعضی­ ها نمی­توانند تحمّل کنند، لذا متذکّر آثار آن می­شدند.


ایشان در مقام تلقی ذکر میان افراد مجذوب و غیر مجذوب فرق می­ گذاشتند. چه میل کلّی و جزئی فاصله­ ی بسیار دارد و ثمرات روحی و مزاجی هم تفاوت اندکی ندارند. اگر شنیده­ اید ایشان در نجف در مدّت معینّی با رعایت تروک مضبوطه روزی هفتاد هزار«الله الله« می­گفتند و از حال می­رفتند و می ­افتادند، باید دریافت در کنار امام الموحّدین و جذبه ­ی توحیدی، این میل و اراده قوّت پیدا می­کند. شاید کسی بگوید چه فایده ­ای دارد؟ معلوم است، کسی که این راه را نرفته و چشیدنی­ های این طریق را نچشیده است، تازه اگر فایده­ اش هم گفته شود، کجاست آن جذبه که بتواند آن گوینده را به کار بیندازد؟


نقل شده است که مرحوم حائری به شهید مطهری گفته بود که در نماز به چه چیزی توجه داری؟ ایشان گفته بود به معانی الفاظ نماز، مرحوم حائری به ایشان فرموده بود پس کی نماز می­خوانی.(مقصود ایشان این بود که حتی توجه به معانی نیز نباید انسان را از توجه به خود خدای تبارک و تعالی باز بدارد، بلکه باید همواره به مذکور متوجه باشد).خرید آنلاین کارت شارژ


    کتاب رازهای جذب دیگران

جذب دیگران

 آیا از بازیچه شدن و مورد سوء استفاده قرار گرفتن خسته شده اید؟آیا گاهی اوقات احساس می کنید کسی به حرف شما توجه نمی کند و یا به اندازه کافی مورد احترام قرار نمی گیرید؟آیا تاکنون دوست داشته اید که کنترل هر مکالمه یا موقعیتی را در دست بگیرید؟شما میتوانید با مطالعه اسرار موجود در این کتاب هر فردی را به هر کاری که دوست دارید وادار کنید و دیگر احساس ناتوانی نکنید!
با مطالعه این کتاب شما به دنیایی وارد می شوید که علم روانشناسی در آن حاکم است و تشخیص دادن نیرنگها،تغییر دادن ذهن افراد یا کنترل کردن موقعیتها با استفاده از دستورالعملهای آسان و یک سری راهکارها و روشهای بسیار ساده امکان پذیر شده است.

              

 
خواندن این مطالب را نیز به شما توصیه میکنیم :چند راه رسیدن به حق

ذکر روحی و جسمی

ذکر دنیوی و اخروی

ذکر لفظی و قلبی

ذکر زمانی و مکانی

توجه به حضور در پیشگاه خداوند

ذکر خدا

یاد خدالطفاً دیدگاه ها ، پرسش ها و تجربیات خود را در مورد شرایط ذکر و یاد خدا با ما در میان بگذارید

نام : *
ایمیل : *
دیدگاه : *
   

توییتر از Vine پرده برداشت

مهدی رحمتی از تیم ملی فوتبال کناره‌گیری کرد!

بزرگترین پازل جهان

فناوری جدید باتری با 10 برابر عمر باتری‌های کنونی

چشمتان چند مگاپیکسل است

جسد مجری «ورزش از نگاه‌ دو» در خانه‌اش کشف شد

خوردن گوشت بدن یک دوست برای زنده ماندن در سرما!!

جدول تغییرات ایجاد شده در تیم های لیگ برتر در نقل و انتقالات نیم فصل

شهاب حسینی و نگار جواهریان در "حوض نقاشی"

عکس روز - آقای رئیس جمهور دست به فرمان شد!

عکس - زین الدین زیدان در نقش بابا نوئل!!

طبخ کباب 150 متری در اوکراین

زنی که 11 سال مو های خود را کوتاه نکرده

افزایش بی سابقه قیمت بنزین در آمریکا

فوران آتشفشان اتنا در ایتالیا

سنگ فرش کردن مکانیزه خیابان در هلند

چتری برای حلزون

قروباغه بند انگشتی

اگر جذابم چرا مجرم؟ (قسمت ششم) بررسى "اولوتهاى رابطه"

رژیم های غذایی مبتنی بر گروه خونی - واکسن آنتی ژن

سربازان فرانسه در مالی

خشم مردم کره جنوبی از آزمایش هسته ای کره شمالی