چگونگی رشد جنین

  تبلیغات

    کتاب تعیین جنسیت کودک (دختر یا پسر !)

تعیین جنسیت جنین

 انتخاب جنسیت فرزند و زیبایی آن همیشه مسئله‌ای جالب و جذاب برای خانواده‌ها بوده است اکثر افراد دوست دارند نقش مهمی در تعیین جنسیت فرزند خود داشته باشند که این امر با توجه به پیشرفت دانش بشری محال نیست. با توجه به شرایط زندگی امروز بعضی از زوجین به تک فرزندی روی آورده‌اند و مایلند که جنس تک فرزندشان مطابق سلیقه آنها باشد. در این کتاب چگونگی تعیین جنسیت،زیبایی جنین، مراقبت‌های بارداری و تغذیه در دوران بارداری و... لحاظ شده است تا به امید خدا، زوجین بتوانند نهایت استفاده را از این کتاب داشته باشند.

              

 

چگونگی رشد جنین

    1391/02/04


جنین

نکته بسیار مهم در خصوص تعیین جنسیت کودک:

به کلیه زوجینی که قصد بچه دار شدن و همچنین تعیین جنسیت فرزند خود را دارند پیشنهاد می گردد با هزینه ای اندک کتاب تعیین جنسیت کودک که در بالای همین صفحه قابل مشاهده است را خریداری نمایند و از مطالب و نکات بسیار آموزنده آن که تا کنون در جایی درج نگردیده است بهره مند گردند.

 

در لحظه لقاح، وقتی از اسپرم به داخل سلول تخم نفوذ می‌کند، ژن‌های والدین برای ساختن ترکیبی جدید، با هم پیوند می‌خورند و جنین شما، یعنی یک انسان کامل، آفریده می‌شود. شکل پایین خلاصه‌ای است مصور، از این پدیده معجزه آسا و اعجاب آور. دوره‌ی بارداری به سه مرحله تقسیم می‌شود. 12 هفته اول یا سه ماهه اول بارداری، برای رشد جنین بسیار حیاتی است. گر چه شما ممکن است متوجه چیزی نشوید، ولی در این مدت، یک دسته از سلول‌ها تکثیر می‌شوند و به شکل یک انسان کامل ولی بسیار کوچک در می‌آیند. از 13 تا 25 هفتگی یعنی سه ماهه دوم، روند رشد جنین شما سریع‌تر می‌شود یعنی حدود 5 سانتی‌متر در ماه. در این زمان، جنین می‌تواند حالت‌هایی به چهره خود بگیرد، می‌تواند ببلعد، بشنود و لگد بزند. اگر در 26 هفتگی یعنی سه ماهه سوم، جنین متولد شود، زنده می‌ماند و در سه ماهه‌ی آخر، وزن جنین دو برابر می‌شود. به طور میانگین در هنگام تولد، وزنی در حدود 4/3 کیلوگرم دارد.

 

 

 

آیا رشد مراحل مختلف دارد؟

 

حاملگی به دوره‌های سه ماهه تقسیم می‌شود. بارداری شامل 3 دوره سه ماهه 12 یا 13 هفته‌ای می‌باشد و هر سه ماهه، از نظر رشد شما و جنینتان با دوره سه ماهه دیگر، به طور قابل ملاحظه‌ای متفاوت می‌باشد.
پس از بارورسازی چه اتفاقی می‌افتد؟

 

زمانی که اسپرم، غشای سلول تخم را پاره کرد و به داخل آن نفوذ کرد، دو سلول به هم پیوند می‌خورند. غشای بیرونی تخمک از ورود اسپرم‌های دیگر به داخل جلوگیری می‌کند. سپس تخم بارور شده به سمت پایین لوله رحم حرکت می‌کند و طی چند روز تبدیل به یک خوشه 60 سلولی معروف به بلاستوسیت می‌شود. نزدیک به زمان قاعدگی، بلاستوسیت به دیواره رحم می‌چسبد که به این عمل، جاگیری کردن یا پیوند خوردن می‌گویند. از این زمان، بلاستوسیت رشد خود را برای تبدیل شدن به جنین شروع می‌کند.
چگونگی تعیین جنسیت جنین

 

کروموزوم‌ها همه اطلاعاتی که برای ساختار ژنتیکی نوزاد جدید مورد نیاز است را دارند. همه انسان‌ها به طور طبیعی دارای دو کروموزوم جنسی می‌باشند. ترکیبی از یک X و یک Y در مردها و ترکیب یک X با یک X در زن‌ها. تخمک زن‌ها همیشه یک کروموزوم X دارد. اما اسپرم در مردان می‌تواند یک X یا یک Y داشته باشد. بنابراین جنسین جنین به این بستگی دارد که آیا اسپرم X به داخل تخمک نفوذ کرده یا اسپرم Y.

 

 

 

 

شکل بالا چگونگی نفوذ اسپرم را (که می‌تواند یک کروموزوم X داشته باشد یا Y)، به داخل تخمک نشان می‌دهد. تخمک با اسپرمی که کروموزوم X دارد، یک جنین دختر به وجود می‌آورد و با اسپرمی که کروموزوم Y دارد، یک جنین پسر به وجود می‌آورد.
شش هفته اول

 

در هفته ششم بارداری، خوشه سلولی (بلاستوسیت) که بعداً تبدیل به جنین می‌شود، رشد کرده و به موجودی به نام رویان تبدیل شده است که حدود 4 میلی‌متر طول و کم‌تر از 1 گرم وزن دارد. در این هنگام، این موجود شبیه به نوزاد قورباغه است.

 

سر و صورت: سر شبیه به یک قطره است و رو به پایین به طرف دنباله خود خمیده است، در کنار سر، چروک‌های آبشش مانند وجود دارد که بعداً رشد کرده و تبدیل به اجزای صورت می‌شوند.

 

دست‌ها و پاها: در هر دو طرف جنین، جوانه‌هایی کوچک ظاهر می‌شوند. این جوانه‌ها ابتدای بازوها و ران‌ها می‌باشند و کم کم به غده‌هایی تبدیل می‌شوند که بعدها دست‌ها و پاها از آن‌ها به وجود می‌آیند.

 

در 6 هفتگی، اگر چه جنین فقط به اندازه نوک انگشتان شماست، اما رشد اندام‌های اصلی در حال شروع است.

 

قلب: جنین، قلب بسیار ریزی دارد که خون را در رگ‌های خونی جدید به گردش در می‌آورد.

 

سیستم عصبی و مغز: یک ردیف از سلول‌های تیره‌تر در پشت جنین جمع می‌شوند که این توده پایه و اساس نخاع و سیستم عصبی می‌باشد. این سلول‌ها در جهت طولی، یک چروک را به وجود می‌آورند که وقتی بسته شود، مجرای عصبی و مغز به وجود می‌آیند. در بالای این ردیف سلولی، دو قطعه برای مغز وجود دارد که از لحاظ بزرگی، قابل مقایسه با دیگر قسمت‌های بدن نیست.

 

دستگاه گوارش: رشد این سیستم شروع شده است. لوله‌ای وجود دارد که از دهان تا انتهای جنین، امتداد دارد و از آن معده و روده‌ها به وجود خواهند آمد. با وجود این ممکن است از هفته‌ها پیش، این لوله کار خود را به عنوان دستگاه گوارش جنین شروع کرده باشد.

 

دستگاه حفظ حیات جنین (جفت): سلول‌های تخم بارور شده به دیواره رحم می‌چسبند و در آن جا جنینی که به اندازه یک بند انگشت است، شکل می‌گیرد و به وسیله شبکه‌ای از رگ‌های خونی بسیار کوچک، ذخایر خونی لازم برای او فراهم می‌شود. احتیاجات جنین در ابتدای کار خیلی ساده هستند. او فقط به کمی انرژی و پروتئین نیاز دارد که آن‌ها را همان طور که سلول‌ها به سرعت تقسیم می‌شوند از کیسه متصل به جنین دریافت می‌کند.
در هفته نهم

 

در هفته نهم: جنین شما در حدود 3 سانتیمتر قد و 3 گرم وزن دارد، بدن از آن حالت خمیده درآمده و راست می‌شود و سر اگر چه به طرف جلوی سینه جمع شده، شکل مشخص‌تری دارد. دست‌ها و پاها شکل گرفته‌اند و دنباله‌ی کوچک در انتهای بدن جنین به کلی از بین رفته است. اندازه جنین شما، 4 برابر زمان 6 هفتگی‌اش می‌باشد.

 

سر و صورت: پیشانی جنین بلند است و در حالی که استخوان‌های ابتدایی، اسکلت و چارچوب اجزای صورت را شکل می‌دهند، شما می‌توانید گوش‌ها، بینی و دهان جنین را مشاهده کنید. در این زمان، جوانه‌های تمام دندان‌ها در جای مخصوص خود و نیز جوانه‌های چشایی در حال رشد و شکل‌گیری هستند.

 

دست‌ها و پاها: از جوانه‌های دست‌ها، ابتدا مچ‌ها و انگشتان می‌رویند و سپس با طولانی‌تر شدن دست، بازوها و آرنج‌ها هم شکل می‌گیرند. غشای لامسه در سر هر یک از انگشتان دست جنین ظاهر می‌شوند. این مراحل در مورد پاها، مچ پاها و انگشتان پا نیز تکرار می‌شوند.

 

پوست و مو: پوست هنوز نازک و شفاف است، اما حالا دیگر دو لایه‌ای شده است. غدد عرق‌زا در حال رشد هستند و موهای کم رنگ و کرک مانند، شروع به رشد کرده‌اند.
روند رشد اندام‌های داخلی بدن جنین چگونه است؟

رحم مادر

 

در هفته‌ی نهم، همه‌ی اندام‌های اصلی به صورت ابتدایی در محل خود قرار دارند.

 

قلب: حالا دیگر قلب چهار حفره دارد و به طور کامل رشد یافته است، ضربان قلب جنین حدود 180 بار در دقیقه است، یعنی دو برابر ضربان قلب یک بزرگسال.

 

مغز و سیستم عصبی: اندازه مغز، 4 برابر زمان 6 هفتگی جنین است. سلول‌هایی به نام گلیال (GLIAL) در مجراهای عصبی در حال شکل‌گیری هستند. وجود این سلول‌ها بسیار مهم و ضروری است، زیرا آن‌ها به سلول‌های عصبی  اجازه می‌دهند به یک‌دیگر متصل شوند تا پیام‌های عصبی از مغز به اعضای بدن انتقال یابند.

 

دستگاه گوارش: دهان، روده و معده به سرعت در حال رشد هستند، اما هنوز کار نمی‌کنند. قسمت میانی روده به قدری سریع رشد می‌کند که مختصری برجسته‌تر از معده جنین می‌شود.

 

دستگاه حفظ حیات جنین (جفت): بافت جفت که از ابتدا جنین و کیسه جنینی را در برگرفته، در یک نقطه از دیواره‌ی رحم متمرکز می‌شود تا جفت را به وجود آورد، ولی نمی‌تواند وظایف جفت از قبیل تنفس، هضم و دفع را انجام دهد.
آیا در این مرحله می‌توان جنسیت جنین را تعیین کرد؟

 

خیر، اگر چه برآمدگی‌هایی در محل اندام‌های جنسی وجود دارند، اما مهبل در دختران و آلت در پسران هنوز قابل دیدن نیست.

 

بعد از هفته دوازدهم، این برآمدگی‌ها در پسران به آلت تناسلی مردانه و در دختران به آلت تناسلی زنانه تبدیل می‌شوند.
در هفته دوازدهم

 

او مثل یک انسان بسیار کوچک است، حدود 6 سانتیمتر قد و 15 گرم وزن دارد. بازوها و ران‌های بسیار کوچکی دارد، همچنین انگشتان دست‌ها و پاها و نیز اجزای صورت او بسیار ریز و کوچک هستند، اما قابل تشخیص می‌باشند. بدن به حالت ایستاده‌تر در آمده و اولین بافت استخوانی ظاهر می‌شود. سر هنوز هم نسبت به بقیه بدن بزرگ‌تر است (حدود 3/1 کل طول بدن)، اما حالا توسط گردن که فعلاً به صورت یک نشانه ظاهر شده، نگه داشته شده است.

 

صورت: صورت با یک چانه، پیشانی بلند و یک بینی خیلی کوچک، کاملاً شکل گرفته است. چشم‌ها رشد بیش‌تری یافته و در جلوی صورت قرار دارند، نه در اطراف، اما هنوز فاصله زیادی از هم دارند و پلک‌ها نیز بسته هستند. گوش‌ها حالا در اطراف سر، کمی بالاتر آمده‌اند.

 

دست‌ها و پاها: (بازو و ران) حالا دیگر شروع به رشد کرده‌اند.

 

پوست و مو: پوست جنین قرمز رنگ و شفاف شده و نسبت به مایعی که جنین در آن شناور است، نفوذ پذیر می‌باشد.

 

دست‌ها و پاها (از مچ به پایین): در این زمان انگشتان و بندهای آن‌ها کاملاً مشخص هستند و ناخن‌ها در حال رشد می‌باشند.

 

قلب: حالا قلب کامل شده، کار می‌کند و خون را به تمام قسمت‌های بدن جنین تلمبه می‌کند.

 

دستگاه گوارش: معده شکل گرفته و به دهان و روده‌ها مرتبط شده است.

 

اندام‌های جنسی: تخمدان‌ها در دختران و بیضه‌ها در پسران در داخل بدن شکل گرفته‌اند. اگر چه اندام‌های جنسی بیرونی در حال رشد هستند، اما جنسیت جنین را هنوز نمی‌توان از طریق اسکن تعیین کرد.
در هفته شانزدهم

 

در هفته شانزدهم جنین حدود 12 سانتیمتر قد و 130 گرم وزن دارد. اگر چه بسیار کوچک است ولی همه دست‌ها و پاها و اندام‌ها شکل گرفته‌اند و همه به یک نسبت بزرگ شده‌اند. چون هیچ لایه‌ای از چربی وجود ندارد، جنین لاغر به نظر می‌رسد. پوست بدن جنین به قدری نازک و شفاف است که رگ‌های خونی به راحتی دیده می‌شوند. هم‌چنین جنین خیلی فعال است، می‌تواند مشت خود را گره کند انگشت خود را بمکد، مایع را ببلعد و در داخل مایعی که در آن شناور است مدفوع کند.

 

سر و صورت: استخوان‌های صورت تشکیل شده‌اند. اگر در این مرحله اسکن انجام شود، می‌توان اندام‌های خیلی ظریف، مثل بینی و دهان را نشان دهد. چون ماهیچه‌های صورت رشد کرده‌اند، جنین می‌تواند حالت‌هایی را به صورت خود بگیرد، ولی نمی‌تواند آن‌ها را کنترل کند. چشم‌ها در برابر نور حساس می‌شوند، با وجود این، هنوز کاملاً بسته هستند. ابروها و مژه‌های بسیار نازک شروع به روییدن می‌کنند و جوانه‌های چشایی در روی زبان ظاهر می‌شوند. در 16 هفتگی استخوان‌های کوچک گوش، سخت‌تر می‌شوند و جنین بعضی صداها را می‌شنود.

 

بازوها و ران‌ها: حالا دیگر ران‌ها به اندازه بازوها رشد کرده و بزرگ‌تر از بازوها شده‌اند. ناخن‌های کوچکی در انتهای انگشتان ظریف دست ظاهر می‌شوند، ولی ناخن‌های پا دیرتر شروع به رشد می‌کنند.
در هفته بیستم

 

در 20 هفتگی جنین شما حدود 16 سانتیمتر قد و 340 گرم وزن دارد. روند رشد او که تاکنون بسیار سریع بوده، از حالا به بعد آرام‌تر شده و به این وسیله به شش‌ها، دستگاه گوارش و سیستم دفاعی بدن فرصت بیش‌تری برای رشد داده می‌شود. در این هنگام جنین شما می‌تواند بشنود و صداهای بلند و شدید او را از جا می‌پراند، شما باید این حرکات را به راحتی احساس کنید.

 

سر و صورت: چشم‌ها هنوز بسته هستند، ولی حرکات چشم به وجود آمده‌اند تا چشم جنین شما را قادر به حرکت آرام از یک طرف به طرف دیگر کنند. جوانه‌های چشایی کاملاً رشد کرده‌اند و اولین دندان‌ها در داخل لثه‌ها در حال شکل‌گیری هستند.

 

بدن: جنین شما به لاغری ماه گذشته نیست، زیرا لایه‌ای از چربی بدن او را پوشانده است. بعضی از این چربی‌ها قهوه‌ای رنگ هستند و در پشت گردن، کلیه‌ها و پشت استخوان جناغ قرار می‌گیرند. لایه‌ای از چربی معمولی (سفید) نیز بقیه قسمت‌های بدن را می‌پوشاند.

 

پوست و مو: پوست با لایه‌ای از موهای نازک و کرک مانند به نام لانگو و نیز یک پوشش محافظت کننده‌ی سفید، لغزنده، ضخیم و کِرِم مانند، به نام ورنیکس پوشیده شده است.
در هفته بیست و چهارم

رشد جنین

 

در 24 هفتگی، از ظرافت جنین شما کاسته می‌شود و حدود 500 گرم به وزن او اضافه می‌شود، حالا او 21 سانتیمتر قد و 630 گرم وزن دارد.

 

پوست: هنوز پوست نازک است، ولی خیلی شفاف نیست، رنگ پوست قرمز است و تقریباً چروکیده می‌باشد. زیرا لایه‌های چربی هنوز در حال شکل‌گیری هستند و کامل نشده‌اند.

 

چشم‌ها: از 22 یا 24 هفتگی، چشم‌های جنین باز می‌شوند.

 

در حالی که 500 میلی‌لیتر آب، اطراف جنین شما را فرا گرفته، او می‌تواند با تحرک بیش‌تری در رحم شما به اطراف حرکت کند. او می‌تواند لگد بزند، انگشتش را بمکد، دهانش را باز و بسته کند و نسبت به حرکات و صداهای بلند واکنش نشان دهد.

 

ضربان قلب او به 140 - 150 ضربه در دقیقه کاهش می‌یابد و حالا وقت آن است که توسط دستگاه کاردیوگراف، نواری از قلب جنین تهیه شود. تمام اندام‌های اصلی به جز شش‌ها، هم اکنون در حال فعالیت هستند.

 

مغز و سیستم عصبی: اگر امواج مغزی جنین 24 هفته‌ای در دستگاه ویژه‌ای به نام الکترونسفالوگرام (EEG) به نمایش درآیند، شبیه به امواج مغزی نوزاد تازه به دنیا آمده می‌باشند. سلول‌هایی که کنترل کننده‌ی افکار آگاهانه هستند، در حال رشد می‌باشند و جنین شما نسبت به صدا و حرکات، حساس‌تر می‌شود و نیز در این مرحله به نظر می‌رسد که دوره‌ی خواب و بیداری در حال تکامل است.

 

شش‌ها: شش‌ها که هنوز پر از آب هستند، آخرین عضو تکامل یافته می‌باشند و کیسه‌های کوچک تبادل هوا، تا چند هفته‌ی پیش کاملاً شکل گرفته‌اند.

 

دستگاه گوارش: جنین مرتباً در حال بلعیدن و دفع آب می‌باشد.
در هفته بیست و نهم

 

در 29 هفتگی، جنین شما در حدود 26 سانتیمتر قد و 1 کیلوگرم وزن دارد. یک ماده چرب به نام ورنیکس پوست جنین را پوشانده و محافظت می‌کند. جنین از لحاظ ظاهری به حد کافی رشد کرده و اگر حالا متولد شود، می‌تواند زنده بماند، ولی ممکن است به مراقبت‌های ویژه نیاز داشته باشد.
در هفته سی و پنجم

 

در این مرحله از بارداری، جنین 32 سانتیمتر قد و 5/2 کیلوگرم وزن دارد و کاملاً شکل گرفته و سر او با بدنش تناسب بیش‌تری دارد. اگر چه در قسمت بالا، پوست کاملاً نازک است، ولی در زیر پوست جنین چربی زیادی انباشته شده که به تنظیم دمای بدنش پس از تولد کمک می‌کند.

 

صورت: پوست صورت جنین، لطیف‌تر می‌شود و بسیاری از چروک‌هایش از بین می‌روند. اگر در این هنگام یک سونوگرافی انجام دهید، خواهید دید که صورت جنین کاملاً شکل گرفته و می‌توانید نیم‌رخ او را کاملاً واضح ببینید. چشم‌های جنین کمی باز و بسته می‌شوند و می‌توانند تغییرات نور را از طریق دیواره‌ی شکم احساس کنند. اگر در این مرحله زایمان زودرس انجام شود، چشم‌های جنین شما به طور خودکار باز و بسته می‌شوند.

 

دست‌ها و پاها: کاملاً رشد کرده‌اند و ماهیچه‌ها و اعصاب به هم متصل هستند و این باعث انجام حرکات منظم و هم‌آهنگ می‌شود. جنین دوست دارد روی بازوها و ران‌هایش بخوابد و حالا دیگر می‌تواند با انگشتانش اجسام را بگیرد.

 

پوست و مو: هر چه میزان چربی افزایش می‌یابد، از شفافیت پوست کاسته می‌شود و هر چه رنگ پوست صورتی‌تر می‌شود، دیدن رگ‌های خونی مشکل‌تر می‌شود. مقدار ورنیکس افزایش می‌یابد و مقداری مو روی سر جنین می‌روید.
در هفته چهلم

 

در این هنگام جنین معمولی حدود 36 سانتیمتر قد و 5/3 کیلوگرم وزن دارد. در 36 هفتگی، جنین شما تقریباً به طور کامل رشد یافته و اگر در این مرحله متولد شود، بدون نیاز به مراقبت‌های ویژه، زنده می‌ماند. در چهار هفته آخر بارداری، وزن جنین زیاد می‌شود و یک لایه چربی زیر پوستی ضخیم در بدنش به وجود می‌آید، به همین دلیل هنگام تولد، نسبتاً گرد است.

 

صورت: در هنگام تولد، صورت جنین کاملاً گرد و چشم‌هایش آبی است، ولی پس از گذشت 6 ماه از تولد، رنگ چشم‌ها ممکن است تغییر کند.

 

دست‌ها و پاها: کاملاً رشد کرده‌اند، تا هفته 36، ناخن‌های دست و پا نیز باید کاملاً رشد کرده باشند.

 

پوست و مو: در این مرحله، موهای لانگو از بین رفته‌اند، ولی امکان دارد تکه‌ای از آن هنگام زایمان باقی بماند. پوست، رنگ پریده و زرد، پوسته پوسته شده و ترک‌دار است و چروک‌های عمیق فاصله‌داری به خصوص روی کف دست به چشم می‌خورد.

 

اندام‌های جنسی: در دختران، بافت پستانی تکمیل شده و نوک پستان‌ها بالا آمده است، در پسران بیضه‌ها در کیسه بیضه قرار گرفته‌اند.

 

 

نکته بسیار مهم در خصوص تعیین جنسیت کودک:

به کلیه زوجینی که قصد بچه دار شدن و همچنین تعیین جنسیت فرزند خود را دارند پیشنهاد می گردد با هزینه ای اندک کتاب تعیین جنسیت کودک که در بالای همین صفحه قابل مشاهده است را خریداری نمایند و از مطالب و نکات بسیار آموزنده آن که تا کنون در جایی درج نگردیده است بهره مند گردند.خرید آنلاین کارت شارژ


    کتاب رازهای جذب دیگران

جذب دیگران

 آیا از بازیچه شدن و مورد سوء استفاده قرار گرفتن خسته شده اید؟آیا گاهی اوقات احساس می کنید کسی به حرف شما توجه نمی کند و یا به اندازه کافی مورد احترام قرار نمی گیرید؟آیا تاکنون دوست داشته اید که کنترل هر مکالمه یا موقعیتی را در دست بگیرید؟شما میتوانید با مطالعه اسرار موجود در این کتاب هر فردی را به هر کاری که دوست دارید وادار کنید و دیگر احساس ناتوانی نکنید!
با مطالعه این کتاب شما به دنیایی وارد می شوید که علم روانشناسی در آن حاکم است و تشخیص دادن نیرنگها،تغییر دادن ذهن افراد یا کنترل کردن موقعیتها با استفاده از دستورالعملهای آسان و یک سری راهکارها و روشهای بسیار ساده امکان پذیر شده است.

              

 
خواندن این مطالب را نیز به شما توصیه میکنیم :رشد جنین

مراحل رشد جنین

چگونگی تعیین جنسیت جنین

شش هفته اول بارداری

هفته نهم بارداری

رشد اندام‌های داخلی بدن جنین

هفته دوازدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

بیستم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

هفته چهلم بارداریلطفاً دیدگاه ها ، پرسش ها و تجربیات خود را در مورد چگونگی رشد جنین با ما در میان بگذارید

نام : *
ایمیل : *
دیدگاه : *
   

عطا در تاریخ 1392/01/19 نوشته:

خیلی عالی وجالب وکارشناسی بود ممنون اززحمات شما

majid در تاریخ 1391/10/10 نوشته:

سایتهای زیادی خوندم درموردجنین یکم باهمدیگه فرق دارن سردرگم شدم

azila در تاریخ 1391/10/06 نوشته:

سلام من حدود 9 هفتهگی حامله ام. دکترم بعد ازسونوگفت کیسه خالیست 2هفته دیگر تحمل کن یا به خونریزی می افتی یا 1% کیسه جنین به خود میگیره .میخوام بدونم ایا موردی بوده که کیسه پر بشه.وجنین شکل بگیره. خیلی ناراحتم لطفا جواب بدید

عاطفه در تاریخ 1391/03/23 نوشته:

بسیار خوب جامع بود ممنون

توییتر از Vine پرده برداشت

مهدی رحمتی از تیم ملی فوتبال کناره‌گیری کرد!

بزرگترین پازل جهان

فناوری جدید باتری با 10 برابر عمر باتری‌های کنونی

چشمتان چند مگاپیکسل است

جسد مجری «ورزش از نگاه‌ دو» در خانه‌اش کشف شد

خوردن گوشت بدن یک دوست برای زنده ماندن در سرما!!

جدول تغییرات ایجاد شده در تیم های لیگ برتر در نقل و انتقالات نیم فصل

شهاب حسینی و نگار جواهریان در "حوض نقاشی"

عکس روز - آقای رئیس جمهور دست به فرمان شد!

عکس - زین الدین زیدان در نقش بابا نوئل!!

طبخ کباب 150 متری در اوکراین

زنی که 11 سال مو های خود را کوتاه نکرده

افزایش بی سابقه قیمت بنزین در آمریکا

فوران آتشفشان اتنا در ایتالیا

سنگ فرش کردن مکانیزه خیابان در هلند

چتری برای حلزون

قروباغه بند انگشتی

اگر جذابم چرا مجرم؟ (قسمت ششم) بررسى "اولوتهاى رابطه"

رژیم های غذایی مبتنی بر گروه خونی - واکسن آنتی ژن

سربازان فرانسه در مالی

خشم مردم کره جنوبی از آزمایش هسته ای کره شمالی