نقش ویتامین‌ها در بارداری

  تبلیغات

    کتاب تعیین جنسیت کودک (دختر یا پسر !)

تعیین جنسیت جنین

 انتخاب جنسیت فرزند و زیبایی آن همیشه مسئله‌ای جالب و جذاب برای خانواده‌ها بوده است اکثر افراد دوست دارند نقش مهمی در تعیین جنسیت فرزند خود داشته باشند که این امر با توجه به پیشرفت دانش بشری محال نیست. با توجه به شرایط زندگی امروز بعضی از زوجین به تک فرزندی روی آورده‌اند و مایلند که جنس تک فرزندشان مطابق سلیقه آنها باشد. در این کتاب چگونگی تعیین جنسیت،زیبایی جنین، مراقبت‌های بارداری و تغذیه در دوران بارداری و... لحاظ شده است تا به امید خدا، زوجین بتوانند نهایت استفاده را از این کتاب داشته باشند.

              

 

نقش ویتامین‌ها در بارداری

    1391/02/04

نکته بسیار مهم در خصوص تعیین جنسیت کودک:

به کلیه زوجینی که قصد بچه دار شدن و همچنین تعیین جنسیت فرزند خود را دارند پیشنهاد می گردد با هزینه ای اندک کتاب تعیین جنسیت کودک که در بالای همین صفحه قابل مشاهده است را خریداری نمایند و از مطالب و نکات بسیار آموزنده آن که تا کنون در جایی درج نگردیده است بهره مند گردند.


 

نقش ویتامین‌ها در دوران حاملگی، بسیار مهم و ضروری است، به طوری که اگر انواع ویتامین‌ها کم مصرف شود، مادر و جنین دچار کمبود ویتامین خواهند شد.

 

معمولاً در سه ماهه‌ی اول حاملگی، قرص اسید فولیک مصرف می‌گردد. مصرف قرص اسید فولیک، از سه ماه قبل از حاملگی شروع شده و در طول حاملگی ادامه می‌یابد.

 

مصرف ویتامین B6 نیز در سه ماهه اول بارداری، هنگامی که زن باردار از تهوع و استفراغ رنج می‌برد، تجویز می‌شود.

 

ویتامین‌ها هم در مواد غذایی گیاهی و هم در مواد غذایی حیوانی وجود دارند.

 

ویتامین‌ها به دو گروه تقسیم می‌شوند:

 

ویتامین‌های محلول در آب مثل B, C

 

ویتامین‌های محلول در چربی مثل A, E, D, K
ویتامین A

 

مصرف این ویتامین در دوران بارداری در رابطه با برخی عفونتها و به صورت کمکی در درمان التهاب‌های روده‎ای، کم خونی و لاغری توصیه می‎شود.

 

منابع مهم ویتامین A: جگر- پنیر - خامه - زردۀ تخم مرغ- کره - کاهو - نخودفرنگی- زردآلو - مرکبات- انواع هویج و کلم.
ویتامینB

 

هنگامی که مادر در زمان بارداری دچار فقر ویتامینهای B2 و B1 شود فرزندی با لبهای ترکیده و اعصابی ضعیف به دنیا خواهد اورد.

 

اگر مادری در زمان حاملگی با کمبود ویتامین B6 مواجه شود دچار حالت تهوع و استفراغ و اختلالات عصبی، کم خونی، سردرد، گرفتگی عضلات دست و پا، خواهد شد. علاوه بر این ویتامین B6 نقش مهمی در بلندی قد جنین ایفا می‎کند.

 

منابع مهم ویتامین B2: شیر- پنیر- کره- فندق- انجیر- خیارآلو- گیلاس- گلابی- بادام- بادمجان- تره فرنگی- برگ شلغم ماهی و سبزیجات تازه.

 

منابع مهم ویتامین B6: گوشت قرمز- مغز- جگر- قلوه- انواع غلات- سبوس گندم- جوانه گندم- شلتوک برنج- کلم- اسفناج و مخمر آبجو.
ویتامین C

 

بدن مادر برای ادامه حیات نیاز شدیدی به ویتامین C دارد زیرا این ویتامین سبب جذب آسان اسید فولیک که نقش مهمی در رشد مغزی جنین ایفا می‎‎کند.

 

زنان باردار در اثر کمبود ویتامین C ممکن است دچار کم خونی و گرفتگی پا شده و پوست شکم انها به علت نداشتن خاصیت کشسانی ترک بخورد.

 

منابع مهم ویتامین C: انواع میوه‎ها بخصوص مرکبات سبزیهای تازه و خام - شیر- پنیر- گوشت ماهی تازه.
ویتامین D

 

داشتن استخوانهای محکم و زیبا یکی از ارکان ضروری بدن جنین می‎باشد و عامل این  استحکام چیزی جز وجود ویتامین D نیست.

 

اثر که ویتامین D در بدن جنین دارد این است که جذب کلسیم که یکی از مواد مهم استخوان ساز است تنها در حضور این ویتامین انجام پذیر است و برای اینکه نوزادی به دنیا اورید. که در آینده دارای استخوان‌ها و دندانهای سالم و قوی باشد و پوک و پوسیده نشود باید ویتامین D در رژیم غذایی به میزان کافی وجود داشته باشد.

 

منابع مهم ویتامین D: شیر - روغن ماهی- روغن- جگر ماهی، نور خورشید.
ویتامین E

 

یکی از دلایل تولدهای زودرس کمبود ویتامین E است.

 

علت اصلی کم  خونی در نوزادان کمبود ویتامین E است.

 

همچنین عدم مصرف این ویتامین توسط زنان باردار سبب می‌شود که عضلات نوزاد ضعیف شده و نشستن، خزیدن، ایستادن و راه رفتن اینگونه نوزادان دیرتر صورت گیرد.

 

منابع مهم ویتامین E: جوانه گندم - جوانه غلات- نان سبوس دار- روغنهای نباتی- سبزیهای تازه- زیتون- جگر و گاو- تخم مرغ .
ویتامین K

 

در نوزاد از انجا که ذخیرۀ ویتامین K تابع مقدار ویتامین مصرفی مادر در دوران بارداری است و همچنین یک هفته وقت لازم است تا رودۀ نوزاد ویتامین K بسازد در نتیجه لازم است برای جلوگیری از خونریزی نوزاد مادر به اندازۀ کافی از این ویتامین استفاده نماید و یا اینکه هنگام تولد مقدار دو میلی گرم ویتامین K به صورت عضلاتی به نوزاد تزریق نماید.

 

منابع مهم ویتامین K: جعفری- اسفناج- کاهو- کرفس- جگر- دل و قلوه.
اسید فولیک و ویتامین B2

 

اسید فولیک و ویتامین B2 جهت تقسیم سلولی، مورد نیاز اس . فقدان هر یک از این ویتامین ها، اثرات سویی بر روی بافت‌ها دارد. اسید فولیک در تولید سلول‌های خونی، نقش به سزایی دارد. کمبود اسیدفولیک همراه با ناقیص مادرزادی، تولد نوزاد کم وزن، جدا شدن زودرس جفت، سقط خود به خود و پره اکلامپسی است.

 

اسید فولیک در مواد زیر وجود دارد:

 

گوشت- تخم مرغ- جگر- سبزیجات تازه.

 

ویتامین B2 در مواد زیر وجود دارد:

 

گوشت- جگر- شیر و لبنیات

 

در زیر به اهمیت چند ماده معدنی در بارداری اشاره شده است:
کلسیم

 

یکی از اساسی ترین و مهم ترین ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی بدن می‌باشد. کلسیم سازنده‌ی اسکلت و دندان‌ها است.

 

کلسیم از مواد معدنی ضروری و لازم، جهت رشد جنین می‌باشد

 

ویتامین D نیز میزان جذب کلسیم و فسفر را در روده‌ها کنترل می‌کند.

 

بدن ما قادر به تولید کلسیم نیست و برای حفظ سلامت استخوان ها، کلسیم از طریق مواد غذایی، وارد بدن می‌شود.

 

ویتامین D باعث می‌شود که کلسیم از خون مادر به جنین منتقل شود.

 

مصرف روزانه‌ی 3 الی 4 لیوان شیر و محصولات شیری، می‌تواند نظر کلسیم، نیاز روزانه‌ی زن باردار را تأمین کند و شیر علاوه بر کلسیم، دارای فسفر و ویتامین A وD ولاکتوز و.... نیز می‌باشد.

 

مصرف فراوان شیر، بهتر از مصرف قرص‌های کلسیم است. اگر مشکلی در مصرف و جذب شیر وجود داشته باشد، می‌توان از قرص‌های کلسیم استفاده نمود.

 

میزان کلسیم لازم در دوران بارداری، 1200 میلی گرم می‌باشد. این میزان را می‌توان از مصرف مواد غذایی و لبنیات تأمین نمود.

 

کسانی که از طعم شیر خوششان نمی‌آید و یا به شیر حساسیت دارند، باید از ترکیبات دیگر شیر، برای تأمین کلسیم بدن، استفاده نمایند مثل: ماست، پنیر و یا مخلوط شیر با سایر مواد مثل کیک و پوره و فرنی....
آهن

 

زن باردار از ماه چهارم بارداری می‌تواند از مکمل آهن استفاده نماید.

 

آهن در ساخت گلبول‌های قرمز دخالت دارد و نقش اساسی آن تأمین اکسیژن بافت‌ها است. کمبود آهن، باعث ایجاد کم خونی در مادر باردار می‌شود.

 

حجم خون از سه ماهه‌ی دوم بارداری بیشتر می‌شود، خون رقیق تر شده و هموگلوبین کاهش می‌یابد. بدن برای جبران آن، به آهن بیشتری احتیاج دارد.

 

از آنجایی که رژیم غذایی بیشتر زنان، برای جبران آهن مورد نیاز، کافی نیست، دریافت مکمل آهن به طور روزانه، ضروری به نظر می‌رسد.

 

آهن در مواد غذایی زیر یافت می‌شود:

 

دل و قلوه و جگر- گوشت قرمز- ماهی- تخم مرغ- میوه جات- سبزیجات- خشکبار- غلات .... اگر همراه با غذاهای آهن دار، ویتامین ث نیز مصرف شود، جذب آهن بیشتر خواهد شد.

 

بعضی از مواد غذایی نیز جذب آهن را کمتر می‌کند. ماده ای در چای وجود دارد که تانن نام دارد. تانن موجود در چای، د رجذب آهن اختلال ایجاد می‌کند.

 

مصرف قرص‌های مکمل آهن، از ماه چهارم بارداری تا سه ماه بعد از زایمان، می‌تواند از کمبود آهن در آینده جلوگیری کند.
روی

 

ماده معدنی روی، در رشد و نمو جنین تأثیر دارد و از مواد غذایی مصرفی، تأمین می‌شود. نیاز مادر در دوران حاملگی، به حداکثر خود می‌رسد روی در ماهی، گوشت قرمز، جگر، خرچنگ، میگو، لوبیا قرمز، لوبیا سفید، عدس، تخم مرغ، نان، بادام، فندق و گردو یافت می‌شود.
ید

 

مقدار ید مورد نیاز در زن باردار، افزایش می‌یابد. متآسفانه احتمال نوزاد کرتینیسم در مادران مبتلا به کمبود ید، افزایش می‌یابد. این نوزادان از ضریب هوشی پایینی برخوردار هستند.

 

در سه ماهه‌ی اول حاملگی، کارکرد درست تیروئید مادر برای جنین، اهمیت زیادی دارد اما از ماه چهارم حاملگی، خود جنین می‌تواند هورمون ترشح کند.

 

مصرف نمک ید دار و ماهی، می‌تواند کمبود ید را در شرایط عادی برطرف کند.
مصرف داروها در دوران حاملگی:

 

 مصرف بسیاری از داروها در سه ماهه‌ی اول بارداری، خطرناک است خطر ناهنجاری جنینی را افزایش می‌دهد.

 

داروها در دوران بارداری به پنج گروه تقسیم می‌شوند.
گروه A

 

این دسته از داروها در سه ماهه‌ی اول بارداری، هیچ خطری برای جنین ندارد و احتمال صدمه به جنین کم است. (مثل ویتامین ها)
گروه B

 

بر اساس مطالعات روی حیوانات، مصرف این گروه از داروها، خطری برای جنین ندارد. اما بررسی‌ها کنترل شده ای بر روی زنان باردار انجام می‌شود. (مثل آمپی سیلین)
گروه C

بر اساس مطالعات انجام شده، داروهایی که در این گروه قرار می‌گیرند، تراتوژنیک بوده و بهتر است که در دوران بارداری مصرف نگردد و زمانی این داروها برای زن باردار مصرف می‌گردد که سود حاصل از مصرف این دارو، بیشتر از ضرر آن باشد (مثل آسپرین)

 

گروه D مصرف داروهای این، برای زنان باردار خطرناک است اما با وجود این، اگر شرایطی وجود داشته باشد که جان بیمار در خطر باشد؛ ناچار از داروهای این گره برای مادر استفاده می‌شود. (مثل داروی دیازپام)
گروه X

 

بر اساس مطالعات انجام شده روی انسان و حیوان، براثر مصرف داروهای این گروه، احتمال ناهنجاری‌های جنینی وجود دارد. بنابراین زیان مصرف دارو در دوران بارداری بیشتر از سود آن بوده و مصرف این داروها در دوران حاملگی ممنوع است. (مثل داروی دی اتیل استیل بسترول)

 

نکته بسیار مهم در خصوص تعیین جنسیت کودک:

به کلیه زوجینی که قصد بچه دار شدن و همچنین تعیین جنسیت فرزند خود را دارند پیشنهاد می گردد با هزینه ای اندک کتاب تعیین جنسیت کودک که در بالای همین صفحه قابل مشاهده است را خریداری نمایند و از مطالب و نکات بسیار آموزنده آن که تا کنون در جایی درج نگردیده است بهره مند گردند.خرید آنلاین کارت شارژ


    کتاب رازهای جذب دیگران

جذب دیگران

 آیا از بازیچه شدن و مورد سوء استفاده قرار گرفتن خسته شده اید؟آیا گاهی اوقات احساس می کنید کسی به حرف شما توجه نمی کند و یا به اندازه کافی مورد احترام قرار نمی گیرید؟آیا تاکنون دوست داشته اید که کنترل هر مکالمه یا موقعیتی را در دست بگیرید؟شما میتوانید با مطالعه اسرار موجود در این کتاب هر فردی را به هر کاری که دوست دارید وادار کنید و دیگر احساس ناتوانی نکنید!
با مطالعه این کتاب شما به دنیایی وارد می شوید که علم روانشناسی در آن حاکم است و تشخیص دادن نیرنگها،تغییر دادن ذهن افراد یا کنترل کردن موقعیتها با استفاده از دستورالعملهای آسان و یک سری راهکارها و روشهای بسیار ساده امکان پذیر شده است.

              

 
خواندن این مطالب را نیز به شما توصیه میکنیم :نقش ویتامین‌ها در حاملگی

ویتامین‌ها و بارداری

ویتامین‌ها و حاملگی

چه ویتامین های بخوریم

کلسیم و بارداری

آهن و بارداری

اسید فولیک و بارداری

ویتامین آ و بارداری

مصرف دارو در حاملگی

مصرف دارو در بارداریلطفاً دیدگاه ها ، پرسش ها و تجربیات خود را در مورد نقش ویتامین‌ها در بارداری با ما در میان بگذارید

نام : *
ایمیل : *
دیدگاه : *
   

سودی در تاریخ 1391/11/09 نوشته:

سلام خاستم بدونم خوردن ماست یا دوغ بین غذابه همراه قرص مولتی دیتامین وکلسیم اشکالی در جذب ان ندارد؟

فرزانه در تاریخ 1391/10/07 نوشته:

در مورد تجویز آسپرین در هفته شش بارداری در صورتی که قلب جنین تشکیل نشدهاست آیا خطری برای جنین ندارد خواهشا منو از استرس نجات بدید

توییتر از Vine پرده برداشت

مهدی رحمتی از تیم ملی فوتبال کناره‌گیری کرد!

بزرگترین پازل جهان

فناوری جدید باتری با 10 برابر عمر باتری‌های کنونی

چشمتان چند مگاپیکسل است

جسد مجری «ورزش از نگاه‌ دو» در خانه‌اش کشف شد

خوردن گوشت بدن یک دوست برای زنده ماندن در سرما!!

جدول تغییرات ایجاد شده در تیم های لیگ برتر در نقل و انتقالات نیم فصل

شهاب حسینی و نگار جواهریان در "حوض نقاشی"

عکس روز - آقای رئیس جمهور دست به فرمان شد!

عکس - زین الدین زیدان در نقش بابا نوئل!!

طبخ کباب 150 متری در اوکراین

زنی که 11 سال مو های خود را کوتاه نکرده

افزایش بی سابقه قیمت بنزین در آمریکا

فوران آتشفشان اتنا در ایتالیا

سنگ فرش کردن مکانیزه خیابان در هلند

چتری برای حلزون

قروباغه بند انگشتی

اگر جذابم چرا مجرم؟ (قسمت ششم) بررسى "اولوتهاى رابطه"

رژیم های غذایی مبتنی بر گروه خونی - واکسن آنتی ژن

سربازان فرانسه در مالی

خشم مردم کره جنوبی از آزمایش هسته ای کره شمالی